Prijedlozi za poboljšanje poslovnog okruženja u BiH

10.12.2014. 07:48 / Izvor: eKapija.ba
Prijedlozi za poboljšanje poslovnog okruženja u BiH

FIPA je organizirala jučer u Sarajevu okrugli sto o temi "Prijedlozi i mjere za poboljšanje poslovnog okruženja u Bosni i Hercegovini" sa ciljem prezentiranja identificiranih administrativnih prepreka koje koče značajniji priliv stranih ulaganja u BiH, te načina rješavanja problema.

Agencija za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA) organizirala je jučer u Sarajevu okrugli sto o temi "Prijedlozi i mjere za poboljšanje poslovnog okruženja u Bosni i Hercegovini" sa ciljem prezentiranja identificiranih administrativnih prepreka koje koče značajniji priliv stranih ulaganja u BiH, te načina rješavanja problema.

U direktnom kontaktu sa stranim investitorima koji posluju u zemlji i u razgovoru o lokalnom poslovnom okruženju, među problemimam sa kojima se suočavaju, investitori ističu da najveće probleme predstavljaju komplikovane i dugotrajne carinske procedure, nedostatak podrške izvoznicima, netransparentnost poticaja i subvencija, radno zakonodavstvo, kao i uopšte neusaglašenost pravnih propisa na svim nivoima vlasti, odsustvo uvođenja jednošaltertskog sistema u FBiH, nepostojanje elektronskog potpisa i drugo.

Ekonomska kretanja na svjetskom i na europskom tržištu direktno se odražavaju i na ekonomiju u BiH a posebno na sferu stranih ulaganja.

Međutim, pored ovih uticaja značajnu ulogu u privlačenju stranih investicija ima imidž investicione lokacije. Imajući u vidu sve navedeno i vođeni zajedničkom potrebom za povećanjem stranih investicija, kreiranjem tržišne investicijske politike, stvaranjem povoljnog, stabilnog, predvidivog, nediskriminacijskog i poticajnog poslovnog okruženja u zemlji, učesnici okruglog stola su se složili da su strana i domaća ulaganja ključna za razvoj ekonomije jedne zemlje, imajući u vidu da ona utiču na otvaranje novih radnih mjesta, transfer tehnologije, znanja, povećanje produktivnosti i konkurentnosti jedne države.

Učesnici okruglog stola su čvrsto opredjeljeni da se sve započete reforme nastave, te da se preduzmu dodatne aktivnosti na jačanju kapaciteta u svrhu rješavanja uočenih problema.

Za uspješan program privlačenja stranih investicija neophodno je osigurati nesmetano odvijanje aktivnosti kompanijama. Preduslovi za dolazak stranih investitora jesu predvidivo i povoljno poslovno okruženje, procedure i nameti koji ne opterećuju, administracija u službi privrede, makroekonomska stabilnost i sigurnost investicije.

Neophodno je jačati komunikaciju sa postojećim investitorima i pružiti pomoć kompanijama da identifikuju dalje prilike za širenje i nove investicije.

Podrška tijela lokalne uprave kao i svih ostalih nivoa vlasti jeste i veoma važan faktor koji utječe na investicijske odluke. Neophodna je kontinuirana komunikacija predstavnika nadležnih institucija i stranih investitora i najkorisnije sugestije za poboljšanje poslovnog ambijenta mogu dati upravo investitori koji ovdje posluju.

Na okruglom stolu o mjerama za unapređemje poslovnog okruženja u BiH govorili su Jelica Grujić, direktor Agencije za unapređenje stranih investicija u BiH (FIPA), Tarik Šahović, predstavnik Međunarodne finansijske korporacije (IFC), Dragiša Mekić, pomoćnik ministra Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Slobodanka Dubravac, pomoćnik ministra Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu suradnju RS, Nedžad Dervišič, šef Odjela za razvoj IT-a Uprave za indirektno oporezivanje BiH, Jozo Bejić, predsjednik Regionalne mreže za povoljno poslovno okruženje u jugoistočnoj Europi i Mreže za lokalni ekonomski razvoj FBiH, Erna Sulejmanović iz Ministarstva poduzetništva i razvoja Tuzlanskog kantona, Bojana Škrobić-Omerović, izvršna direktorica Vijeća stranih investitora u BiH, Dragana Đilas iz Tvornice obuće BEMA iz Banja Luke, saopćeno je iz FIPA-e. 

*Pri preuzimanju teksta s portala Akta.ba potrebno je navesti izvor i linkovati tekst.

Dojavi vijest na viber +387 60 3315503 ili na mail urednik@akta.ba.

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove internet portala Akta.ba.

Vijesti